water

Wykonywanie siedzącej pracy czy przebywanie długi czas w ciepłych pomieszczeniach sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie. W konsekwencji zmagamy się z opuchniętymi kończynami i twarzą. Podpowiadamy jak się pozbyć nadmiaru wody zatrzymanej w przestrzeni międzykomórkowej.

Picie wody

Choć może to się wydawać paradoksalne, to tendencję do zatrzymywania wody w organizmie zwiększa zbyt mała ilość wypijanej wody. Dlatego nie dopuszczajmy do odwodnienia i w ciągu dnia systematycznie wypijajmy odpowiednie ilości wody. Pracując przy biurku sięgajmy co chwilę po kilka łyków wody. Pomocne mogą być też zioła o działaniu oczyszczającym, jak również zielona herbata.

Ruch fizyczny

Zatrzymaniu wody, szczególnie w nogach, sprzyja długotrwałe siedzenie. Dlatego będąc w pracy możemy się zmagać z opuchniętymi kostkami i łydkami. Skutecznym sposobem na przyśpieszenie przepływu krwi i limfy w naszych kończynach jest ruch. Wstańmy więc co jakiś czas od biurka i pospacerujmy, przejdźmy się po schodach, wykonajmy kilka ćwiczeń. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk wykonywania niektórych czynności na stojąco np. rozmawiania przez telefon.  Unikajmy też obcisłych ubrań i ciasnych butów.

Posiłki

Na zatrzymanie wody w organizmie wpływa też nasza dieta. Każdy dietetyk w tej sytuacji rekomenduje ograniczenie spożycia soli, a więc wszelkich przekąsek. Jeśli lubimy coś podjadać w czasie pracy to zabierzmy ze sobą orzechy, suszone owoce, świeże warzywa i owoce, pestki itp. Warto też zwiększyć dietę o te produkty, które dostarczają potas, a więc pomidory, awokado, banany, grapefruity, kiwi.

Temperatura

Aby zapobiegać zatrzymaniu się wody w organizmie zadbajmy o prawidłową temperaturę otoczenia. Właściwa temperatura, a także wilgotność powietrza wpłyną też korzystnie na pracę mózgu, koncentrację, kondycję układu oddechowego i na nasze samopoczucie.

Poprawa nawyków żywieniowych, większa ilość ruchu, kuracje oczyszczające to elementy, które pomogą pozbyć się nam problemu z zatrzymaniem wody w organizmie i obrzękami. Zyskamy dzięki temu lepszy wygląd i samopoczucie.